Jakie powinny być płytki podłogowe w budynkach użyteczności publicznej?

Płytki ceramiczne to najczęściej wybierany rodzaj posadzki w budynkach użyteczności publicznej – sklepach, restauracjach, czy biurach. Żeby właściwie spełniały swoje funkcje, muszą być nie tylko eleganckie, ale też funkcjonalne. Jakie powinny być?

Najwyższa klasa ścieralności
Płytki podłogowe układane w miejscach, w których porusza się wiele osób muszą charakteryzować się najwyższą klasą ścieralności. Oznacza się ją symbolem PEI 5. Płytki te narażone są na liczne naciski, które wynikają ze wzmożonego ruchu ludzi. Ścieranie się powierzchni płytek jest w tej sytuacji, naturalne. Żeby uniknąć dodatkowych kosztów, związanych z częstą wymianą płytek podłogowych, należy wybrać ceramikę najwyższej klasy. W przeciwnym wypadku, należy liczyć się z dodatkowymi kosztami.
Płytki ceramiczne o niższej klasie ścieralności nadają się do montażu na ścianach lub w warunkach mieszkaniowych.

Łatwe w czyszczeniu
W budynkach użyteczności publicznej musi być czysto. Nikt nie chciałby, przecież jeść w restauracji w której jest brudno. Z tego powodu, płytki ceramiczne muszą być łatwe w doczyszczeniu. Dobrze jest, więc wybierać modele o gładkiej strukturze. Żeby przywrócić im nienaganny wygląd, wystarczy przetrzeć je mokrym mopem. Żeby zadbać o ich połysk, warto używać wyłącznie specjalistycznych płynów do podłogi z płytek. Zabrudzenia wchodzące w pory chropowatej powierzchni dużo trudniej doczyścić. W przypadku, gdy podłoga jest zmywana kilka razy dziennie – to jest to bardzo niepraktyczne rozwiązanie.